Archiwum lipiec 2011


lip 19 2011 Sam napisz aplikację
Komentarze: 0

 

Różnorodność systemów operacyjnych obsługujących smartfony i inne urządzenia przenośne stwarza pewien kłopot z doborem oprogramowania, ale także na swój sposób likwiduje go. Większość formatów obsługiwanych przez urządzenia przenośne wywodzi się z różnych systemów operacyjnych komputerów, a więc teoretycznie można by było na komputerze napisać sobie dowolna aplikację na telefon. I rzeczywiście, można, nie tylko teoretycznie, ale i praktycznie. Coraz więcej osób decyduje się na programowanie własnych aplikacji, choć zazwyczaj nie są one specjalnie rozbudowane. Wystarczy jednak, aby zastąpić standardowe, często niewygodne kalendarze, albo zbudować własny rozkład jazdy autobusów czy choćby listę zakupów.

Być może, że wszystkie te programy na telefon można znaleźć w internecie. Ale zawsze coś, co napiszemy samodzielnie będzie lepiej dostosowane do naszych potrzeb, nawet jeśli nie będzie to oprogramowanie wolne od błędów. Być może warto zastanowić się nad udostępnieniem naszego programu innym, a może jakiś programista-pasjonat zajmie się nim i nasz program stanie się bardziej user-friendly.

Możliwość tworzenia aplikacji dla urządzeń przenośnych jest czymś, co pozwala na stworzenie spersonalizowanego urządzenia, z czego szczególnie chętnie korzystają użytkownicy systemów z rodziny Linux, dla których codzienność przy komputerze też często wiąże się z możliwością napisania prostych programów ułatwiających to, co pod Windowsem trzeba robić ręcznie- w ten sposób także smartfony mogą stać się „osobiste”.

telefoniczny : :
lip 19 2011 Między telefonem a komputerem
Komentarze: 0

 

Telefony komórkowe w coraz szerszym zakresie są w stanie zastępować tradycyjne komputery, a nawet dość nowoczesne laptopy. Wprawdzie wciąż na pewnych odcinkach od nich odstają, ale są też i takie punkty, w których telefony radzą sobie lepiej niż komputery.

Opcja dostępu do internetu przez telefon komórkowy przestała już być luksusem i obsługa komunikatorów, sieci społecznościowych, prognoz pogody albo skrzynek mailowych jest już równie powszechna co możliwość wysyłania SMS-ów. Posiadacze starszych modeli telefonów są pozbawieni części z tych udogodnień, ale obecnie operatorzy przygotowani są na udostępnienie użytkownikom nieco większych zasobów, a nawet zaczynają się zawiązywać pewne bliższe kontakty biznesowe pomiędzy producentami telefonów a oprogramowania, czego najbardziej dobitnym przykładem jest rozwijająca się współpraca między firmami Microsoft i Sony-Ericsson. Na razie szczegóły nie są znane, ale choćby po domenach internetowych można sądzić, że kroi się kolejna rewolucja w punkcie styku telefonów i komputerów.

Szczególnie istotny ten punkt jest dla przedsiębiorców, dla których zabieranie ze sobą komputera w każdą podróż może być uciążliwe, natomiast telefon jest w stanie zapewnić niezbędne minimum kontroli firmowych finansów, kontaktów i realizacji zamówień. Według niektórych zestawień ankietowych smartfony i tablety powoli zaczynają stawać się popularniejsze od tradycyjnych komputerów, a jedyną przeszkodą dla pełnego ich wyparcia będzie zapewne komfort korzystania z niewielkich ekranów przeciwko dużym monitorom.

telefoniczny : :